JSEM RÁD ZA KAŽDOU NÁVŠTĚVU NA MÉM BLOGU. ALE KDYŽ UŽ SI NĚCO PŘEČTETE, NAPIŠTE MI, JAK SE VÁM TO LÍBILO.
RÁD ODPOVÍM KAŽDÉMU.
DĚKUJI.
A JEŠTĚ O NĚCO BYCH VÁS, MÉ PŘÍLEŽITOSTNÉ ČTENÁŘE, CHTĚL POPROSIT.
NEKOPÍRUJTE MÉ VÝTVORY BEZ POVOLENÍ, PŘECE JENOM TO NENÍ UPLNĚ JEDNODUCHÉ SKLÁDAT SLOVA ZA SEBE TÍM SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM A CHTĚL BYCH SI UCHOVAT SVÉ AUTORSKÉ PRÁVO.
MOC VÁM VŠEM DĚKUJI.

Jak jsem choval ryby - část 7.

22. září 2015 v 17:07 | PJ |  Povídka na pokračování
Část sedmá
Bahno

Po několika letech jsem zjistil, že dno potoka se pomalu ale jistě zanáší a z původně třeba metrové hloubky se stala hloubka půlmetrová a zbytek je bahno. Nezbylo, než postupně jednotlivé části odbahnit. Zkoušel jsem to tak, že jsem si přes potok dal fošnu a stoupnul jsem si na ni a lopatou vybíral bahno a házel do připravených koleček. Vzhledem k výšce, v jaké jsem byl nad hladinou, se jednalo o velmi fyzicky náročný proces a po každých plných kolečkách jsem byl úplně grogy.

Musel jsem tedy vymyslet jiný způsob a použít výpustě v podobě kameninových trubek pod hrázemi. Možná se to jednoduše řekne, ale mnohem hůř udělá. Trubky samozřejmě ústí v nejhlubší části potoka před hrází. Takové holínky nemám, abych tam mohl vlézt a odšpuntovat to. Nehledě na to, že na té trubce je právě několik desítek centimetrů bahna. Zkoušel jsem si lehnout na hráz a rukama dosáhnout skrz bahno na trubku, ale marně. Jediná šance byla tedy vlézt do potoka, sice v holínkách, ale plných vody a zkusit rukama přímo z potoka se dohrabat k trubce a odšpuntovat ji.

Ani takto jsem na trubku úplně nedosáhnul, a i když v některých mělčích částech jsem na ni dosáhnul, tak vyndat špunt, nad kterým je bahno a nad bahnem ještě voda, je prostě nemožné, protože ta tíha vody a bahna drží špunt velmi dobře. Zkusil jsem nakonec i hlavu strčit do vody, které byla v té chvíli samozřejmě s rozvířeným bahnem a navíc není čistá ani normálně - je to přírodní potok plný mikroorganismů a zvířátek všeho druhu. Ale ani tato oběť nepomohla.

Dalším nákladem se tedy stalo ponorné čerpadlo, kterým jsem musel vyčerpat vodu nejdříve dostatečně rychle, aby neustále přitékající voda zase potok nenaplnila. Pak teprve jsem mohl rychle odstranit bahno z trubky, oddělat špunt a nechat protékat potok do další části trubkou na dně. Následně jsem tedy několik dní vyhazoval bahno postupně z jednotlivých částí potoka mezi hrázemi. Také ryby jsem musel chytat a přehazovat z jedné části do druhé.

Výsledkem byl krásně vyčištěný potok. Bohužel zhruba každé dva-tři roky se musí stejná údržba opakovat, což je značně fyzicky a časově náročné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama