JSEM RÁD ZA KAŽDOU NÁVŠTĚVU NA MÉM BLOGU. ALE KDYŽ UŽ SI NĚCO PŘEČTETE, NAPIŠTE MI, JAK SE VÁM TO LÍBILO.
RÁD ODPOVÍM KAŽDÉMU.
DĚKUJI.
A JEŠTĚ O NĚCO BYCH VÁS, MÉ PŘÍLEŽITOSTNÉ ČTENÁŘE, CHTĚL POPROSIT.
NEKOPÍRUJTE MÉ VÝTVORY BEZ POVOLENÍ, PŘECE JENOM TO NENÍ UPLNĚ JEDNODUCHÉ SKLÁDAT SLOVA ZA SEBE TÍM SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM A CHTĚL BYCH SI UCHOVAT SVÉ AUTORSKÉ PRÁVO.
MOC VÁM VŠEM DĚKUJI.

Jak jsem choval ryby - část 5.

16. září 2015 v 17:33 | PJ |  Povídka na pokračování
Část pátá
Deště

Na podzim jsem zjistil, že vysázené vrby rostou, jako kdyby je nějaký vodník chodil po nocích hnojit. To by samo o sobě samozřejmě nevadilo, vždyť kvůli tomu jsem je tam vysadil. Jenže na podzim se z nich začalo do potoka sypat listí, které zůstávalo samozřejmě na pletivu a zvyšovalo hladinu vody. Od té doby musím prakticky každý týden aspoň jednou vyčistit pletiva na všech hrázích a to nejen na podzim. Vrby dnes jsou obrovské a listy z nich padají neustále.

A také to není jediné, co se zachycuje na pletivu. Prakticky cokoliv, co připlave potokem, se samozřejmě zachytí. Nakonec jsem si pořídil železnou mříž, kterou jsem vsadil ještě před mostek, aby zachytávala ten největší nepořádek, který se rozhodl připlout ke mně na zahradu. I tady to tedy musím občas čistit a našel jsem už roztodivné věci, několik flašek od různého alkoholu, plastové kolečko z nějakého dětského dopravního prostředku nebo například plechovku od barvy. Čištění mříže a pletiva se tedy stalo mou běžnou pracovní činností každý týden.

Jenže jsem nečekal, co se stane, když přijdou silné dlouhotrvající deště, které mohou i můj malinkatý potůček výrazně zvednout. V takovém případě se korytem valí nepořádku mnohem více, různé dřeva a přírodní nepořádek, co potok pobral cestou. A tento nepořádek ucpe kompletně pletivo do výšky tekoucí vody a voda se tedy zvedá i nad pletivo. Určitě je každému teď jasné, co asi udělají rybičku s nabytou svobodou. Po každém větším dešti jsem počítal ztráty a ryby se mi postupně posouvaly potokem do dalších hrází. Ale některé prostě nechtěly ode mě odejít, protože se držely u dna, dokud přebytečná voda neodtekla. To byly moje stálice.

Každopádně tento problém s velkou vodou se mi nikdy nepodařilo úplně vyřešit. Postupně jsem jen nahrazoval nízké pletivo vyšším pletivem. Dnes se tedy už nestává ani při největších deštích či záplavách, že by voda tekla dlouhodobě nad instalovaným pletivem, Jen konstrukce se musela podstatně zpevnit a zesílit, aby vše drželo na místě. Což stálo nejen dost peněz ale také fyzické práce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sugr | E-mail | Web | 16. září 2015 v 18:28 | Reagovat

Já to říkám pořád, z toho kouká pětiletka a pořádná přehrada! :-D

2 plasil-jan | E-mail | Web | 16. září 2015 v 18:49 | Reagovat

[1]: [1]: Dvě pětiletky.... :-)
Díky Sugr. Hezký večer.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama